Pácienseknek
Amennyiben érintettnek érzi magát, kérje trauma-feldolgozásban, személyiségzavar kezelésében jártas szakember segítségét! Az öngondoskodás és a laikus segítők támogatása nagyon fontos, de nem helyettesíti a pszichoterápiát.
A komplex személyiség-szintű problémák kezelése elsősorban pszichoterápiával lehetséges.
A terápiás folyamat előkészítéseként fontos lehet a pszichoedukáció, azaz a betegségről való tudás, mely tudatosabbá tesz a problémás viselkedéssel kapcsolatban, mozgósítja az intellektuális képességeket, aktív részvételre serkent, elősegíti a kezelés kiválasztását illető megalapozott döntéshozatalt, s a változással kapcsolatosan reális reményeket alapoz meg (Kuritárné 2008, 2016).
A gyógyszeres kezelés bizonyos esetekben csökkentheti a tüneteket, az időszakos kórházi tartózkodás biztonságot és gondoskodást nyújthat egy megterhelő időszakban és jelentős segítséget nyújthat a rendeződéshez. Hosszú távú, jelentős életminőség-javulással járó megoldást azonban csak egy kölcsönös együttműködésen és elköteleződésen alapuló pszichoterápiás folyamat nyújthat.
A borderline és traumatizált betegek pszichoterápiájának a 19-20. században kidolgozott hagyományos terápiákat meghaladó, újszerű szemlélete bizakodással töltheti el a gyógyulási esélyeket illetően.